Patinování - Zútulněte svůj domov
Každý z nás chce, aby byl jeho domov co nejútulnější a také originální. Proto se stále více lidí věnuje různým tvořivým technikám. Mezi ty, které si nacházejí stále více příznivců, patří i patinování.
Techniku patinování můžete použít jak na starý nábytek, tak i na nové kousky, které se stanou jedinečnými. Patinovat můžete nábytek, police, rámy obrazů nebo fotek, ale i doplňky, které vystavíte ve svých bytech. Nejlépe vypadají tyto dekorace v domech zařízených v rustikálním nebo vintage stylu.
Patinováním vytvoříte na různých podkladech efekt opotřebení, zašpinění, který věcem dodá punc jedinečnosti a neotřelosti. Touto metodou můžete dekorovat dřevo, papír, kov, omítku, sklo i plasty. Záleží tedy jen na vašem vkusu a nápadech a můžete se směle pustit do díla.
Patinování - Kreativní tvoření
S tvořením doporučujeme začít na menších prvcích, jako jsou rámy nebo police. Nejprve odmontujte všechno, co nebudete chtít patinovat – úchytky, kování, … Povrch vámi vybraného předmětu je potom třeba důkladně umýt a odmastit. Jako další krok opravte všechny nedokonalosti povrchu – dírky můžete zatmelit, nerovnosti obrousit. Obrousit se vyplatí i všechny hrany a vystouplé části – efekt opotřebení tak bude ještě realističtější. A teď už můžete začít s patinováním. Výborně se na něj hodí barvy Patine Nerchau (57,-Kč), které vytvoří hedvábně matný povrch. Tyto barvy mají potlačenu krycí schopnost – nevznikne vám tedy jednolitá vrstva barvy, kterou při této technice opravdu nepotřebujeme. Barvy jsou poměrně dobře odolné i proti venkovním povětrnostním vlivům a jsou ředitelné vodou. Po natření nechte barvu lehce zaschnout. Potom vezměte papírovou utěrku a barvu začněte jemně stírat ve směru let na dřevě. Vždy stírejte pouze jedním směrem – jako při lakování. A nakonec samozřejmě nechte vše dobře uschnout.
Patinovat můžete i s efektem oxidace mědi nebo bronzu. K tomu použijte Patinu měděnku – nejprve povrch natřete měděnkou a poté oxidačním činidlem – za 10 minut už uvidíte, jak začíná materiál „stárnout“ – na výsledný efekt ale budete muset počkat ještě několik hodin.
Jak vše dozdobit
Všechny patinované věci můžete dál zdobit tak, aby výsledek co nejvíc odpovídal vašemu vkusu.
Vyzkoušet můžete třeba strukturovací pasty. S jejich pomocí vytvoříte na povrchu renovovaného předmětu motiv podle šablony. Ten stačí přetřít bezbarvým lakem – patina na něm potom přilne nejméně a nádherně vynikne oproti ostatním plochám.
Velmi pěkně vypadá i spojení patinování a krakelovacího laku – ten můžete nanést třeba jen na část police a vytvořit tak popraskanou strukturu.
Například na různých krabicích a truhlách lze pracovat i s technikou decoupage, neboli ubrouskování. Vyberte se třívrstvý ubrousek s motivem, který se bude hodit. Potom oddělte dvě spodní vrstvy ubrousku a tu vrchní, s obrázkem, pomocí speciálního lepidla (postačí ale i Herkules) nalepte na povrch. Pokud tuto techniku spojíte s krakelovacím lakem, vznikne opravdu originální zašlý kousek, který vám bude každý závidět.
Nebojte se a pusťte se do toho. Váš byt, chata nebo chalupa se stanou s patinovanými doplňky útulným místem, kde se bude nádherně odpočívat a kam se bude každý rád vracet.