Kynologie - I do bytu si můžete pořídit psího kamaráda

29.08.2013 20:07

 

    Pes je přítel člověka, ale nikdo by si neměl myslet, že se k němu můžete chovat, jak chce. Pes vás sice bude milovat za všech okolností, ale nebude spokojený a vy tím pádem nebudete spokojeni s ním. To platí hlavně v případě, že si chcete psa pořídit do bytu. Tehdy se zamyslete zejména nad tím, jaké plemeno bude nejvhodnější – a to nejen vzhledem k rozměrům bytu, ale i k tomu, jakou máte povahu, kolik času budete psovi moci věnovat, jaké aktivity s ním chcete dělat, jestli máte v bytě děti atp. Pes je sice ideální do rodinného domu, ale i do bytu se dá pořídit pes. Jen se nad tím musíme více zamyslet.

 

Jaké plemeno tedy vybrat?

 

    I do panelákového bytu si můžete pořídit víceméně jakéhokoli psa. Záležet bude jen na tom, kolik času jste ochotni mu věnovat, a jak tolerantní máte sousedy. Ale je pravda, že německý ovčák nebo doga nebudou ve 3+1 úplně spokojeni. Proto je lepší vybírat z menších plemen, která nejsou náročná na prostor. To jestli zvolíte psa krátkosrstého nebo dlouhosrstého záleží spíše na tom, jestli jste ochotni se svému miláčkovi o srst starat.

Mezi úplně nejvhodnější psy do bytu patří pekinéz – vlastně pokojový psík, jehož jedinou nevýhodou je to, že nesnese horko. Často na sídlištích potkáte i jorkšírské teriéry – jsou snadno cvičitelní a stačí jim jedna procházka denně (tím samozřejmě nemyslíme venčení – s plným močovým měchýřem nevydrží celý den žádný pes). Velmi chytrý a společenský je i Maltézák, je velmi živý a stačí mu skutečně málo prostoru. Mezi větší psy doporučené do bytu se řadí třeba baset, je sice docela tvrdohlavý, ale vynahradí to svou klidnou povahou. Problémem pro něj jsou ale schody, proto pokud máte dům bez výtahu nebo luxusní vilu, tak na jeho pořízení raději zapomeňte. Velmi poslušný je i bulldog, má rád procházky, ale ne příliš dlouhé trasy a už vůbec ho nenalákáte do deště.

    Když si vyberete a pořídíte psa, budete určitě muset začít s jeho výcvikem. Tím se zabývá kynologie.

 

 Co je kynologie?

 

    Výcvikem psů a studiem jejich chování se zabývá kynologie. Vlastně každý milovník a chovatel psů se může označit jako kynolog. Podle toho, čím se kynologie zabývá, se dělí na jednotlivé obory. Jsou jimi například třeba:

Sportovní kynologie, která sdružuje všechny, kteří se zabývají sportováním se psy. Disciplin je mnoho, můžete si vybrat agility, dog frisbee, dog dancing. Opět záleží jen na výběru plemene a na čase, který můžete se psem trávit.

Výstavy, na kterých se budete moci pochlubit se svým miláčkem a získat pro sebe i pro něj ocenění. Jedná se však o činnost poměrně náročnou, která vyžaduje, aby pes byl řádně vycvičen a měl dokonalý vzhled.

Chovatelství, které ale spolkne mnoho času a prostoru. Chovatelskou stanici do panelákového bytu umístíte jen těžko.

Všechny milovníky psů sdružují jednotlivé kynologické kluby, které zaštiťuje Český kynologický svaz. Ten dohlíží na to, aby chovatelé dodržovali etické kodexy a aby se psy bylo jednáno tak, jak si zaslouží.

 

Pomůcky pro psy

 

    Aby vám výcvik a celé soužití se psem dělalo jen radost, existuje mnoho pomůcek, které vám to usnadní. Většina chovatelů se psy     tráví veškerý volný čas, bere je na dovolenou a klidně i do restaurací. Proto je však nutné pořídit celou řadu věcí. A jsou to nejen obojek, vodítko a náhubek. Na trhu seženete i pleny pro psy, hárací kalhotky pro feny, přepravní bedny.

    K tomu, abyste psa snadno vycvičili, si určitě pořiďte hračky a pamlsky jako odměnu. Ty ale nemusíte nosit po kapsách – stačí si pořídit speciální taštičky na pamlsky, které si připevníte za pásek a budete je mít stále k dispozici. S tím, jak se vyvíjí poznatky o chování psů a různé technologie, se dopředu posouvá i nabídka výcvikových pomůcek. Mezi poslední hity patří i klikry pro psy. Ty jsou určeny k pozitivní motivaci, jakmile pes dobře splní úkol, cvičitel klikr zmáčkne a pes si zvykne na to, že se jedná o odměnu. Výhodou je, že mají stále stejný zvuk, v jejich zvuku pes nezaslechne nervozitu ano podrážděnost. Ale určitě nenahradí pochvalu, pohlazení a pamlsek z ruky páníčka.

    Na podobném principu fungují i strojky určené pro výcvik metodou Karl Heinz Knies. Při této metodě si pán k noze nebo boku připevní strojek, který po dotyku psího čumáku vydá zvuk a funguje jako okamžitá pochvala. Poté by samozřejmě měla přijít i odměna od chovatele. Tato metoda se používá zejména pro nácvik chůze u nohy. Pořizovat pomůcky pro psy z bazarů není zrovna nejlepší nápad, váš pes může cítit pachy předchozího majitela a to se mu líbit nebude.

 

    Ať už si vyberete jakéhokoli psa, a třeba i oříška, věnujte mu dostatek času a lásky. Odměnou vám bude přítel, který vás nikdy neodsoudí, vždy vás vyslechne a nikdy nebude kritizovat a bude vás milovat naprosto bezvýhradně.