Blog
Nikdy jsem nepřipravovala akci pro 200 lidí!
Vím, co chci! Ale, jak na to?
Nevím, jak poznat odborníka?
Dokonalá zábava pro velkou společnost
Vsaďte na jistotu a bavte se!
Průměrné odhady jsou naprosto zbytečné
Nevěřte lákadlům!
Využívejte moderní postupy
Změnit dodavatele je hračka
Dámy, nepanikařte!
Nevěsta bez konkurence
Nepodceňujte lokaci, hrajte si
Vaši krásu podtrhnou dokonalé šaty
Vytvořte si systém
Začátek úklidu v ložnici, konec v kuchyni
Pořiďte si kvalitní pomocníky
Zapojte celou rodinu
Nejkrásnější nevěsta není ve stresu

Základem svatebního úspěchu je plán
Dokonalá svatba je stavebnice různých detailů
Sociální sítě jsou plné fotografií. Sdílíme obrázky z našich životů s přáteli s bezostyšností a samozřejmostí. Neztrácí se ale na sociálních sítích kouzlo fotografie? Opravdu si chcete za deset let prohlížet s rodinou své vzpomínky u obrazovky počítače?
Jistě mi dáte za pravdu, že klasická fotografie ještě neztratila svou cenu. Naopak! Dostat například darem fotografii nebo celé album je něco, co vás zaručeně potěší. Ráda bych Vám proto představila nový trend v tvorbě alb – scrapbooking!
Scrapbook totiž není obyčejným albem, do kterého nalepíte fotky. Scrapbook je filozofie, kde musíte zanechat kus sebe sama! Tvorba těchto ručně vyrobených knih sahá hluboko do historie a má co dělat s tradicí památníčků, tak jak si je pamatujeme ještě ze školky. Totiž krom toho, že do této knihy nalepíte vyvolané fotografie, obohatíte jí navíc textem, popisy, obrázky, výstřižky a různými nalepenými suvenýry či předměty, které se pojí s vaším zážitkem.
Toto kreativní tvoření si jistojistě užijete. A navíc si můžete být jisti, že takové album, vytvořené přímo na míru, má hodnotu naprosto nevyčíslitelnou. Dokáže vždy znovu oživit vzácné zážitky. Je proto skvělým dárkem, ale i vynikajícím médiem, které uchová vaše rodinné vzpomínky.
S tvorbou nemusíte na nic čekat a můžete se do výroby pustit ihned po vyvolání fotek. Milovníci scrapbook mají na výběr z různých specializovaných obchodů, které nabízí pomůcky pro tvůrce. Najdete tu obrovský výběr alb, pořadačů, netradičních čtvrtek, speciálních razítek, vykrajovátek a jiných výtvarných pomůcek. A buďte si jisti, že na takové kousky nenarazíte v obyčejném papírnictví. Scrapbooking má svůj netradiční styl, ve kterém ucítíte trochu vintage, velký cit pro originalitu a detail a hlavně spoustu vtipu a nadsázky. Nebojte se experimentovat a vrstvit různé materiály. Kusy látky, výstřižky z novin, jehličí z lesa. Pracujte jako byste tvořili na každé stránce jednotlivou koláž.
Pokud jste jen trochu kreativní duše, není možné scrapbookingu nepodlehnout. Rázem budete chtít zahodit všechna plastová obludná alba s delfíny a štěňátky na hlavní stránce. Navíc máte rázem vyřešené dárky pro své blízké k všelijakým příležitostem. A to s jistotou, že scrapbook, bude vždy tím nejvíce originálním a trefným dárkem!
Zkratka UPS vychází z anglických slov Uninterruptible Power System nebo také Uninterruptible Power Source, což se dá přeložit jako „nepřerušitelný zdroj energie“. Říkáme mu také záložní zdroj energie. A bez tohoto zařízení se neobejde žádné moderní obydlí ani kancelář. Je to totiž ochrana pro naše nepostradatelné kolegy – elektronické spotřebiče.
Jak funguje?
UPS systémy jsou zde od toho, aby zajistily plynulý tok energie do vašeho elektronického zařízení. Fungují na principu akumulátoru. Ve chvíli, kdy je přerušena dodávka elektřiny z primárního zdroje, udrží UPS váš elektrický spotřebič v chodu, dokud se sám nevybije. Jak dlouho to bude trvat, je dáno kapacitou akumulátoru. Pohybujeme se zde v rozmezích od pár minut po několik hodin. Stejně tak dokáže UPS odfiltrovat i přepětí v síti.
Jak vypadá a jak se používá?
Jednofázové UPS (tedy takové, které využijete v domácnosti nebo kanceláři) je krabička typu plug and play, což znamená, že zapojíte přístroj a je hotovo. Vypadá jako o něco větší „prodlužovák“ nejčastěji s šesti až osmi zástrčkami. Pro použití je potřeba ho zapojit mezi primárním zdroj energie a konkrétní elektronické zařízení, které chceme ochránit. Pokud tedy nepotřebujete řešit UPS pro nemocniční prostředí nebo IT vývojovou halu, je poměrně snadné si UPS vybrat, objednat a zapojit.
Podle čeho vybírat?
Je potřeba zde zmínit, že cena by při koupit takového zařízení měla být až druhotná. Je dobré nejprve vybrat takový záložní zdroj, který vy potřebujete dle vašich individuálních kritérií. Na co to tedy při výběru dbát? Musíme v první řadě zohlednit, jaký výkon UPS potřebujete, tedy jaké přístroje do něj hodláte zapojovat. Dále si vyberete, jakou dobu zálohování od zdroje očekáváte. A je nutné také zohlednit kvalitu napájecí sítě v místě UPS.
Pokud jste si na základě výše zmíněných kritérií vybraly svůj záložní zdroj, můžete ho objednat a zapojit i sami. Návod bude přiložen v uživatelské příručce, a když dodržíte všechna doporučení v něm obsažená, nemusíte se bát, že vám hrozí při zapojení či obsluhování přístroje jakékoli nebezpečí! Naopak. Vaše elektřina vám bude sloužit přesně tak, jak potřebujete.
Spousta lidí sbírá všechno možné a spousta lidí je také obdivuje. Jedním z opomíjených sběratelských oborů je i sbírání poštovních známek neboli filatelie. A začít můžete snadno, třeba na online aukcích.
Filatelie je poměrně starý sběratelský obor, poprvé byla zmíněna již v roce 1864 ve Francii. Toto slovo ale neoznačuje jen sbírání známek, znamená také jejich studování, oceňování a vůbec zájem o historii poštovnictví a vydávání známek. Filatelie může být námětová, sběratel se může specializovat na sbírání leteckých známek (aerofilatelie), nebo je možné se věnovat různým nálepkám a kolkům. Záleží jen na tom, co vás nejvíce zaujme.
Známky – možnost k uložení peněz
Hodnotná sbírka poštovních známek má často velmi vysokou hodnotu. A to v ní nemusíte mít zrovna Modrého Mauricia, jehož cena se pohybuje v řádech stovek milionů korun. Je však třeba se filatelii poctivě věnovat a založit kvalitní sbírku ceněných známek. Jejich hodnota se určuje podle několika hledisek. Prvním je samozřejmě zachovalost. Když kupujete známky na aukci, dávejte si na stav známky pozor. Ty nejcennější neprošly poštou a nemají na sobě ani sebemenší stopu po poškození. Ve druhé kategorii jsou známky také neprošlé poštou, na nichž však najdeme pozůstatky nálepek (ty vznikly zastaralým způsobem uchovávání). Ty nejméně ceněné jsou známky prošlé poštou, které nesou otisky razítek. Dalším faktorem je počet dochovaných exemplářů. Například již zmiňovaný Modrý Mauricius se vyskytuje jen 27 krát. A nakonec, pokud chcete svou sbírku pojmout jako investici a jednoho dne ji třeba prodat na dražbě, je třeba mít svou ji celistvou a tematickou.
Jak tedy sestavit kvalitní sbírku?
Samozřejmě záleží na tom, jestli zakládáte sbírku novou, nebo budete jen rozšiřovat tu, se kterou začal již váš dědeček.
Filatelie však není pouze zakládání sbírky. K tomu, aby byla opravdu kvalitní, je třeba i spousta vědomostí. Ty můžete získat samostudiem, ale je dobré se zaregistrovat v některém z filatelistických klubů.
Pokud se stanete prvním sběratelem ve vaší rodině, je třeba se nejprve rozhodnout, jaká vaše sbírka bude. Může být námětová – budete schraňovat známky například pouze s motivy koní, květin, hradů nebo zámků. Specializovat se ale můžete například na známky z jedné země. Nejkompletnější sbírka československých zámek je pojištěna na 100 milionů korun.
Aby byla sbírka ucelená, je nutný kvalitní systém třídění – nejsnadněji vám to půjde s katalogem nebo příručkou, které seženete ve Svazu Českých filatelistů.
A nakonec se zaměřte na kvalitu známek – nelépe sbírejte pouze ty, které nemají poškozené zoubkované okraje, nebyly nalepeny na žádném dopise a nemají na sobě žádné známky poškození.
Jestli se rozhodnete věnovat filatelii, čeká vás spousta práce a trpělivosti. Odměnou vám ale bude dobrý pocit z toho, co dokážete shromáždit a co se může stát i hodnotným dědictvím pro vaše potomky.
Často jsme přes den nespokojení, nevrlí, trápí nás deprese a bolesti hlavy. A tak se trápíme a nevíme, jak se těchto problémů zbavit. A přitom je řešení často jednoduché. Za to, co nás trápí přes den, často může to, že jsme dobře nespali. Jak si tedy zajistit kvalitní spánek, během něhož načerpáme síly na další náročný den? My vám přinášíme několik rad a doufáme, že vám pomohou.
Nespavostí trpí podle posledních průzkumů až 30% populace. Problémy se spánkem jsou různé povahy, ale všechny nám velmi znepříjemňují život. Někdo má problémy s usínáním a proleží třeba i několik hodin zíráním do stropu. Jiný má spánek povrchní a budí ho sebemenší zvuk. Ať tak nebo tak – nekvalitní spánek způsobuje nevýkonnost a celkovou nepohodu.
Spánkové fáze
Spánek každého z nás má několik fází. Tou první je uvolnění před usnutím. Při něm bychom se měli zklidnit a připravit tělo na odpočinek. Je dobré zapomenout na všechny starosti a 5 minut před usnutím brát jako předehru ke spokojenému spánku. Další fází je REM – při ní se naše oči velmi rychle pohybují a naše tělo je ve značném svalovém napětí. Během této fáze se nám zdají sny a to se opakuje 3x až 4x za noc.
Ve fázi NREM můžeme často pozorovat samovolné pohyby rukou a nohou a jedná se o úsek, kdy spíme nejtvrději.
Co kazí náš spánek?
Příčin nekvalitního spánku je mnoho. Je dobré je znát, abychom se všech chyb mohli vyvarovat. Jednou z chyb, které dělá mnoho z nás je to, že před spaním rekapitulujeme den a přemýšlíme o všech starostech. To nás často rozruší a nenechá nás klidně spát. Proto se raději snažte všechny starosti vytěsnit. Vždyť už naši předkové věděli, že ráno je moudřejší večera. Před spaním bychom neměli ani jíst, a to hlavně tučná nebo kořeněná jídla. Poslední jídlo bychom se měli dát kolem 18 hodiny. Velkou chybou je i nepravidelný odchod do postele. Pokud to umožní vaše práce, choďte spát každý den ve stejnou dobu – vaše tělo si na tento rituál brzy zvykne. V ložnici by také měla být dostatečná teplota. Velké teplo nebo zima nepřispějí ke kvalitě spánku. A nakonec si uvědomte, že v ložnici by se mělo spát a člověk by si tam měl užívat zasloužený klid. Proto tam nepatří televize ani počítač.
Jak se tedy dobře vyspat?
Klidný spánek si všichni zasloužíme, ale často nevíme, jak si ho zařídit. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste se večer projít. Pročistíte si hlavu a příjemně se unavíte. Po procházce si dejte teplé mléko nebo bylinkový čaj s medem. Určitě se ale vyvarujte nápojů s kofeinem. Lépe než televize vás také uspí knížka. Nemusí to být žádný složitý román, postačí cokoli, co vám dá zapomenout na běžné starosti. A nakonec to nejlepší – jako předehra ke kvalitnímu spánku vám perfektně poslouží sex. A navíc přispěje ke spokojenosti manželského života.
To nejdůležitější – kvalitní matrace a polštář
Pro kvalitní spánek je nesmírně důležitý i výběr kvalitní matrace a polštáře. Při volbě matrace bychom se měli v první řadě zaměřit na svou váhu, podle ní budeme volit tvrdost matrace. Tvrdost by měla být rozložena nerovnoměrně, v části ramen je dobré mít matraci měkčí, v dolní části zase tvrdší. Pro lidi trpící bolestmi zad se zase nejlépe hodí matrace celkově tvrdší. Novinkou v materiálech na matrace je tzv. líná pěna. Ta se perfektně přizpůsobuje tělu – reaguje na jeho teplotu a ustupuje mu. Při snížení zátěže se zase vrátí zpět. Matrace by také měla být dostatečně prodyšná kvůli odvětrání, které zamezuje vzniku plísní. Výhodou je, pokud je matrace vybavena snímatelným potahem, který lze prát – to oceníme hlavně v létě, kdy se každý z nás více potí. Z materiálů se dále můžete rozhodnout například pro latexové matrace, které mají funkci bodové elasticity a díky ní se přizpůsobují tělu. Pod tuto matraci je nutností lamelový rošt. Další volbou je třeba matrace sendvičová, která je složena z různých vrstev a zajišťuje tvarovou stálost. Navíc má většinou strany různě tvrdé a vy si ji můžete otočit podle aktuálních potřeb. Jestli se chcete vyspat opravdu dobře, doporučujeme vám návštěvu studia zdravého spánku, kde vám odborníci dobře poradí a budete moci matraci i vyzkoušet.
Neméně důležitý pro dobrý spánek je i polštář. Už jsou pryč časy velkých polštářů. Podle odborníků by polštář měl podpírat krční páteř tak, aby byla v rovině s celou páteří a neměl by zasahovat pod ramena. Proto je ideální rozměr 50x70cm nebo 40x60cm. I materiály na polštáře jsou různé. Výplň je nutné zvolit s ohledem na možnost alergické reakce. Ti, kdo nejsou alergií ohroženi, mohou zvolit peří nebo vlnu. Ale velmi kvalitní polštáře jsou ty z paměťové pěny – podpírají páteř bez zbytečného tlaku a reagují na teplotu těla. Při výběru volte i s ohledem na preferovanou polohu při spánku. Podle toho si můžete vybrat klasické nebo anatomicky tvarované polštáře.
Kvalitní spánek je zárukou spokojenosti každého z nás. Proto se řiďte našimi radami a neváhejte investovat do kvalitní matrace a lůžkovin. Odměnou vám bude dobrá nálada a dostatek síl na to, abyste zvládli náročné pracovní nasazení.
Každý z nás chce, aby byl jeho domov co nejútulnější a také originální. Proto se stále více lidí věnuje různým tvořivým technikám. Mezi ty, které si nacházejí stále více příznivců, patří i patinování.
Techniku patinování můžete použít jak na starý nábytek, tak i na nové kousky, které se stanou jedinečnými. Patinovat můžete nábytek, police, rámy obrazů nebo fotek, ale i doplňky, které vystavíte ve svých bytech. Nejlépe vypadají tyto dekorace v domech zařízených v rustikálním nebo vintage stylu.
Patinováním vytvoříte na různých podkladech efekt opotřebení, zašpinění, který věcem dodá punc jedinečnosti a neotřelosti. Touto metodou můžete dekorovat dřevo, papír, kov, omítku, sklo i plasty. Záleží tedy jen na vašem vkusu a nápadech a můžete se směle pustit do díla.
Patinování - Kreativní tvoření
S tvořením doporučujeme začít na menších prvcích, jako jsou rámy nebo police. Nejprve odmontujte všechno, co nebudete chtít patinovat – úchytky, kování, … Povrch vámi vybraného předmětu je potom třeba důkladně umýt a odmastit. Jako další krok opravte všechny nedokonalosti povrchu – dírky můžete zatmelit, nerovnosti obrousit. Obrousit se vyplatí i všechny hrany a vystouplé části – efekt opotřebení tak bude ještě realističtější. A teď už můžete začít s patinováním. Výborně se na něj hodí barvy Patine Nerchau (57,-Kč), které vytvoří hedvábně matný povrch. Tyto barvy mají potlačenu krycí schopnost – nevznikne vám tedy jednolitá vrstva barvy, kterou při této technice opravdu nepotřebujeme. Barvy jsou poměrně dobře odolné i proti venkovním povětrnostním vlivům a jsou ředitelné vodou. Po natření nechte barvu lehce zaschnout. Potom vezměte papírovou utěrku a barvu začněte jemně stírat ve směru let na dřevě. Vždy stírejte pouze jedním směrem – jako při lakování. A nakonec samozřejmě nechte vše dobře uschnout.
Patinovat můžete i s efektem oxidace mědi nebo bronzu. K tomu použijte Patinu měděnku – nejprve povrch natřete měděnkou a poté oxidačním činidlem – za 10 minut už uvidíte, jak začíná materiál „stárnout“ – na výsledný efekt ale budete muset počkat ještě několik hodin.
Jak vše dozdobit
Všechny patinované věci můžete dál zdobit tak, aby výsledek co nejvíc odpovídal vašemu vkusu.
Vyzkoušet můžete třeba strukturovací pasty. S jejich pomocí vytvoříte na povrchu renovovaného předmětu motiv podle šablony. Ten stačí přetřít bezbarvým lakem – patina na něm potom přilne nejméně a nádherně vynikne oproti ostatním plochám.
Velmi pěkně vypadá i spojení patinování a krakelovacího laku – ten můžete nanést třeba jen na část police a vytvořit tak popraskanou strukturu.
Například na různých krabicích a truhlách lze pracovat i s technikou decoupage, neboli ubrouskování. Vyberte se třívrstvý ubrousek s motivem, který se bude hodit. Potom oddělte dvě spodní vrstvy ubrousku a tu vrchní, s obrázkem, pomocí speciálního lepidla (postačí ale i Herkules) nalepte na povrch. Pokud tuto techniku spojíte s krakelovacím lakem, vznikne opravdu originální zašlý kousek, který vám bude každý závidět.
Nebojte se a pusťte se do toho. Váš byt, chata nebo chalupa se stanou s patinovanými doplňky útulným místem, kde se bude nádherně odpočívat a kam se bude každý rád vracet.